El dokuması ya da makine dokuması olarak üretimi yapılmakta olan yün halıların yıkanmasında sıcaklıktan, sıkma derecesine kadar her aşamada özenli olunması gerekmektedir. Firmamızda yün halı yıkama için özel programlanabilen son teknolojiyle donanımlı makineler kullanılmaktadır.

Tamamı yün iplikle yapılmış olan, kısaca tamamı yün ile elde dokunmuş olan halılarda mutlaka aşırı ısı uygulanmamalıdır. İpliklerin uzunluğu ve şekli sıcaklıkla birlikte bozulacaktır. Ustalaşmış çalışanlamış olurımız, halının cinsine bakılırsa yıkama şeklinin ayarlanmasında bilgilidirler.

El dokuması olan yün halılarda, tüm el dokuması halılarda olduğu şeklinde manüel arındırma, yıkama ve kurutma aşamaları daha çok uygulanmaktadır. Halıların ipliklerinin ve organik boyalarının zarar görmemesi için makineler yarı otomatiktir ve personellerimiz tam kontrollü çalışmaktadır.

Yün Halılardaki Yıkama Aşamaları

naturel malzemelerin kullanıldığı yün halıların renk, desen, dokuma ve yapılarının zarar görmemesi için tek tek yıkanmaları gerekmektedir. Yıkama aşamasından önce toz ve maytlardan arındırılan yün halı yıkama işleminden önce var ise leke tespiti yapılır.

Ağartıcı kullanmadan ve halı çok ıslatılmadan, doğal içerikli temizleyicilerle kir çıkarma işlemleri yapılır. Yün iplikler, geleneksel yöntemlerle renklendirildikten sonra elde dokunmuş olan yün halılarda aşırı ıslatma veya aşırı ısı ile renklerde ve desenlerde deformasyona uğramış söz mevzusu olabilir.

El dokuması yün halılar yıkama fabrikamızda alanında uzman personellerimiz tarafından tek tek yıkanmaktadır. Arındırma çekiş gücü, yıkama yoğunluğu, kurutma sıcaklığı şeklinde tüm ayarlamalar deneyimli ekip çalışanlarımız tarafından ayarlanmaktadır.

Yün Halı Yıkama Sonrası Kullanımı

Yıkama fabrikamızda tam kurutmanın ardından tarama işlemine tabi tutulan yün halılarda sağlanan hijyen ve ilk günkü canlı renklerin dış etmenlerden etkilenmemesi için hava almayan bir paketleme yapılmaktadır.

Nakliye esnasında hijyenin korunmasına çok önem vermekteyiz. Tarafınıza teslim edilen el dokuması yün halınızı kullanırken minimum haftada iki gün çok yüksek olmayan bir çekiş gücüyle süpürülmesi önerilmektedir.

Ustalaşmış olarak yapılması uygun olan yün halı yıkama ve kurutma işlemleri evlerde yapılması nerede ise imkansız olan aşamalardan oluşmaktadır. Evde yün halı kullananların her gün bulunulan ortamı havalandırması ve periyodik olarak halıları temizlemeye vermesi, halıların korunması ve kullanım ömürlerinin uzaması için gereklidir.